Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Gyurcsány embere most éppen áfacsökkentést követel, de amikor kormányoztak, kétszer emelték az áfát.
Az Orbán-kormány elhibázott politikája miatt van drágulás Magyarországon a DK frakcióvezető-helyettese szerint. Arató Gergely hétfő este az ATV-ben arról beszélt, hogy nem a háború miatt van infláció, hanem Orbánék miatt.
A politikus szerint Orbán hibás gazdaságpolitikát visz, amikor kiveti az extraprofitadót, amit szerinte a nagy cégek át fognak hárítani a lakosságra.
Gyurcsány volt államtitkára szerint a magas inflációra az lenne a megoldás, ha az alapvető élelmiszerek áfáját lecsökkentenék, hiszen most Európa legmagasabb áfájáról beszélünk. Arató megfeledkezik róla, de
az alapvető élelmiszerek után már most sem az általános 27 százalékos adókulcs szerint adózunk,
hiszen 5 százalékos az áfája például a tejnek, a tojásnak, a halnak, a házi sertéshúsnak, a napilapoknak és egyéb cikkeknek (lásd bővebben: áfatörvény 3. számú melléklet).
Gyurcsány csapatának egyébként megvan a maga története az áfacsökkentésekkel kapcsolatban. Emlékezetes, amikor legutóbb, 2006-ban nagy áfacsökkentési kampányt vittek, akkor pár hónappal a parlamenti választást követően drasztikusan megemelték az áfát. 2006 januárjában, a parlamenti választásokra készülve Gyurcsány a választási hajrában leszögezte, „nem lesz itt kérem szépen semmiféle áfaemelés ősszel”, majd, akkor még sokak meglepetésére, 2006 júniusában már áfaemelést jelentett be a szocialista kormány. 2006 szeptemberében a 15 százalékos áfakulcsot 20 százalékra emelték meg. 2009 januárjától az akkor már 20 százalékos áfakulcs további 25 százalék nőtt. Kivételt a kenyér- és a tejféleségek jelentettek, azoknál „kedvezményes”, 18 százalékos áfát szabtak meg.
Az alapvető élelmiszerek forgalmi adóját végül nem Gyurcsányék, hanem a Fidesz–KDNP-kormány csökkentette, ráadásul egy többéves program keretei között. 2014 és 2018 között 5 százalékos besorolást kapott az alapvető élelmiszerek közül a sertés- és a baromfiús, a tojás, a tej és a halhús. Az áfacsökkentési programban a kormányzat folyamatos piaci elemzéseket hajtott végre, az adócsökkentés egyik legfőbb érve pedig az volt, hogy megszűnjön az alapvető élelmiszerek piacán addigra hatalmas növő feketekereskedelem. Ez pedig éppen azért alakult ki, mert a balliberális kormányok korábban magasra emelték az élelmiszerek forgalmi adóját.